Windows 10, 2015 yılında çıktığından bu yana her geçen gün daha da popüler olmaya devam ediyor. Özellikle Microsoft’un eski sürümlere resmî destek vermeyi sona erdirmesiyle kullanıcılar Windows 10’a daha da yaklaşıyor. Öyle ki 2020 yılında açıklanan verilere göre dünya üzerinde Windows işletim sistemi yüklü tüm cihazların yüzde yetmişinden fazlası Windows 10’a geçmiş durumda.

Eğer siz de Windows 10’a geçiş yapanlardan biri olmak istiyor veya çoktan geçiş yaptıysanız ancak yeniden format atmanız gerekiyorsa doğru yerdesiniz. Windows 10 format atma işlemi için bilmeniz gereken her şeyi adım adım sizlerle paylaşacağız.

Windows 10 sistem gereksinimleri:

İşlemci: En az 1 GHz frekans hızına sahip,
Bellek: 32 bit için 1 GB, 64 bit için 2 GB
Depolama alanı: 32 bit için 16 GB, 64 bit için 20 GB
Ekran kartı: En az DirectX 9.0 destekli
Ekran çözünürlüğü: En az 800 x 600

Windows 10 nasıl kurulur?

Adım 1: Windows 10 indirme sayfasına gidin:


İndireceğiniz medya oluşturma aracı sadece kullandığınız bilgisayara Windows 10 yükleyebilirsiniz. Ancak aynı araç ile sayısız kere format atmak için kullanabileceğiniz bir USB flash bellek de oluşturabiliyorsunuz. Biz USB flash bellek hem daha pratik hem de daha kullanışlı olduğu için anlatımımızı USB bellek hazırlamak üzerinden yapacağız.

Adım 2: "Aracı şimdi indirin" yazılı butona tıklayın:


Adım 3: İndirdiğimiz "MediaCreationTool" dosyasını açın:


Medya oluşturma aracı indikten sonra internet tarayıcınızın indirilenler bölümünden dosyaya tıklayarak açabilirsiniz.

Adım 4: Kullanıcı sözleşmesini kabul edin:


Aracı açar açmaz karşınıza bir kullanıcı sözleşmesi çıkacak. Aracı kullanmaya devam etmek için bu kullanıcı sözleşmesini okuyup onaylamak şart.

Adım 5: “Başka bir bilgisayar için yükleme medyası” seçeneğini işaretleyip ilerleyin:Adım 6: Tercihinize göre dil ve mimari seçimlerini yapın:


Adım 7: Kullanılacak medya olarak “USB flash sürücü”yü işaretleyin:


Adım 8: Format USB belleği olarak kullanacağınız belleği seçin:


Adım 9: BIOS arayüzüne girin:


BIOS arayüzüne girmek için bilgisayar açılırken BIOS'a girme tuşuna basmanız gerekiyor. BIOS'a girmek için kullanılan tuş anakarttan anakarta değişiklik gösterdiği için siz kullandığınız anakarta göre doğru tuşu bulmalısınız. Ancak hangi anakart olursa olsun genellikle F1, F2, F10, Delete veya ESC tuşları ile BIOS'a girebilirsiniz.

BIOS ayarları içerisinden bilgisayarımız açılırken ilk okuduğu bilgiyi hangi bileşenden okuması gerektiğini belirteceğiz. İlk olarak hali hazırda bir işletim sistemi yüklü olan bir depolama birimini okursa format atma işlemini başlatamayız. Bunun yerine ilk bilgiyi format atmak için oluşturduğumuz USB bellekten okumasını sağlayarak Windows 10 format atma işlemini başlatacağız.

Adım 10: “Boot” menüsüne girin:


BIOS açıldıktan sonra üst tarafta bulunan menüler arasında gezinerek "Boot" menüsüne gelmeniz gerekiyor. Boot menüsü bilgisayar açılırken yapılacak işlemlerin düzenlendiği bir alan. Bilgisayara açılırken USB belleği okuması gerektiğini de bu alandan belirteceğiz.

Adım 11: “Boot Option #1” seçeneğine tıklayarak USB belleği seçin:


"Boot Option #1" seçeneği, bilgisayarın ilk okuma işlemini yapacağı bileşeni belirliyor. Bu seçenekte yüksek ihtimalle işletim sisteminizin yüklü olduğu HDD bulunuyordur. Siz onun yerine bilgisayara takılı olarak duran format atma belleğini seçmelisiniz.

Adım 12: “Save & Exit” menüsüne gidin:


BIOS'ta yapmamız gereken işlemler bu kadar. Son olarak BIOS arayüzünden çıkmak için üst tarafta duran menüler arasında gezinerek "Save & Exit" sekmesine gelin.

Adım 13: “Save Changes and Reset” seçeneğine tıklayın:

"Save & Exit" menüsünde iki seçenek karşınıza çıkacak. Sizin seçmeniz gereken seçenek "Save Changes and Reset". Bu sayede yaptığınız ayarlar kaydedilecek ve bilgisayar bir sonraki açılışında burada yaptığınız ayarlara göre hareket edecek. Zaten siz BIOS'tan çıkar çıkmaz bilgisayar yeniden başlatılacağı için Windows 10 format atma arayüzü karşınıza gelecek.

Adım 14: Windows 10 için dil ayarlarınızı yapın:


Format atma arayüzü ilk karşınıza çıktığı zaman sizi dil, saat dilimi ve klavye ayarlarınızı yapmanız gereken bir sayfa karşılayacak. Dil ve saat diliminizi ayarlarken klavye düzeninizi atlamayın.

Adım 15: Ürün anahtarınızı girin:


Windows 10 işletim sistemini yüklemek için ürün anahtarı kullanmak zorunda olmasanız da ürünü etkinleştirebilmek için orijinal bir ürün anahtarına sahip olmak şart. Etkinleştirilmemiş bir Windows 10 ile bazı ayrıcalıklardan mahrum kalıyorsunuz. Ek olarak durmadan sistem tarafından ürününüzün etkinleştirilmediğine dair bir yerden sonra rahatsız edici olabilen uyarılar alıyorsunuz.

Hali hazırda bir Windows 10 ürün anahtarınız bulunmuyorsa satın alma işlemini Microsoft’un resmi sitesindeki Windows 10 satın alma sayfasından gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 16: Windows 10’u yükleyeceğiniz disk birden fazla bölüme ayrılmışsa, o diske ait listelenen tüm bölümleri silin:


Windows yüklediğiniz depolama birimi genellikle birden fazla bölüme ayrılır. Bunun sebebi işletim sisteminin uyum içerisinde çalışabilmesi için aynı depolama birimi içinde farklı şekilde oluşturulmuş bölümlere ihtiyaç duymasıdır. Windows 10 için temiz bir kurulum yapmak adına bu bölümlerin hepsini teker teker seçerek silin.

Adım 17: Windows 10 yüklemek istediğiniz diskin üstüne tıklayın:


Daha önceki Windows için ayrılmış tüm bölümleri sildikten sonra yeni Windows 10'u yüklemek istediğiniz depolama biriminin üzerine bir kere basın.

Adım 18: “İleri” butonuna tıklayın:

Format atmak istediğiniz depolama aygıtı işaretlendikten sonra sağ altta bulunan "İleri" butonuna tıklayın.

Adım 19: Format bittikten sonra yapılması gerekenler:


  • Kişiselleştirme ayarlarını sihirbaz aracılığıyla yapın,
  • Windows 10 güncelleştirmelerini kontrol edin,
  • Donanım sürücülerinizi yükleyin.

Windows 10 formattan sonra ilk defa çalıştırıldığı zaman bir kurulum sihirbazı açılacak. Bu sihirbaz aracılığıyla Windows deneyiminizi kişiselleştirebileceğiniz ayarlar önünüze sunulacak. Klavye düzeni, Windows 10 ile ilişkilendireceğiniz e-posta adresiniz, bağlanmak istediğiniz internet ağı ve daha fazlasını bu sihirbaz aracılığıyla seçebileceksiniz. Sihirbaz kullanıcıyı yönlendirme tarafında iyi olduğu için tüm aşamaları yazmıyoruz.

Eğer güvenli bir Windows deneyimi istiyorsanız format bittikten sonra yapmanız gereken ilk şey Windows güncelleştirmelerini kontrol etmek. Bu güncelleştirmeler arasında önemli özellikleri bilgisayarınıza yükleyenler olduğu gibi aynı zamanda kritik güvenlik güncelleştirmeleri de bulunuyor. O yüzden siz siz olun, bilgisayara herhangi bir şey yüklemeden önce ilk iş güncelleştirmeleri tamamlayın.İlk güncelleştirmeler internet hızınıza bağlı olarak biraz vakit alabilir. Bu güncelleştirmeler bittiği zaman ise bilgisayarınızı tam performansta kullanabilmek için ekran kartınız veya varsa kablosuz adaptörünüz gibi donanımların sürücülerini yükleyin. Sürücü yüklemeleri de sonlandıktan sonra bilgisayarınızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski